23 مرداد 1395 منتشرشده در IMC

دومین دوره همایش کشوری طبیعی دانان نوجوان مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

    

 دومین دوره همایش کشوری طبیعی دانان نوجوان، همکاری موسسات علم و فن ادیب و اندیشه های خلاق جوان آریایی

این همایش یک برنامه فرهنگی - هنری به همراه حل مسائل علوم پایه با ایده های خلاقانه می باشد. ارائه ایده های برتر در همایش کشوری طبیعی دانان نوجوان ، یکی از مسابقات فکرهای خلاق (IMC, Innovative Minds Competition)می باشد که هدف اصلی آن تشویق و ترغیب نوجوانان کشورمان به حل مسائل مرتبط با پدیده های روزمره در زندگی است که با روش خلاقانه و ارائه ابتکار می باشد. نوحوانان در دو گروه سنی 12-16 و 16 تا 18 سال می توانند به ارائه مسائل خود بپردازند . دور اول این همایش در سال 1394 برگزار گردید و شرکت کنندگان به مسابقه بین المللی IYNT 2016  به میزبانی مؤسسه که در دانشگاه شیراز برگزار گردید راه یافتند. 

دومین دوره این همایش با فراخوان کشوری در سال 1395 آغاز شده است. علاقه مندان می توانند با ارسال یک یا دو مساله از یکی از گروه های انتخابی خود از مسابقه IYNT 2017  و یک مساله انتخابی از مسائل اضافی  که در ادامه آمده است  در این همایش شرکت کنند. 

بخش فرهنگی - هنری این همایش مربوط به ارائه فیلم کمتر از 3 ثانیه جهت معرفی تیم با در نظر گرفتن المان های فرهنگی کشورمان می باشد که امتیاز ویژه ای دارد. 

آخرین مهلت ثبت نام : پایان آبان 1395  (تا پایان آذر 1395تمدید شد) 

مهلت ارسال مقالات : 30 بهمن 1395

هزینه ثبت نام هر نفر: 200000 ریال 

مدارک ثبت نام: ارسال فایل ثبت نام، اسکن شناسنامه ،عکس، و اسکن فیش واریزی  با فرمت jpg (حجم فایل با رزولوشن بالا اما بیشتر از 200 کیلوبایت نباشد )

شماره حساب 85581055544401 بانک سامان شعبه لواسانی به نام مؤسسه اندیشه های خلاق جوان آریایی

 شماره شبا IR34-0560-0855-8100-5554-4400-01

هزینه ثبت نام به هیچ وجه مسترد نمی گردد  

توجه: ثبت نام کنندگان پس از ارسال مدارک به همراه مسائل، تاییدیه ارسال را از طریق ایمیل دریافت می کنند در غیر این صورت باید از طریق تماس با مؤسسه این تاییدیه را دریافت کنند.

مسائل به دو گروه A و B دسته بندی شده اند و هر نفر فقط می تواند در یک گروه به انتخاب یک یا دو مساله بپردازد. حل مساله به صورت کامل با انجام آزمایشات باید انجام پذیرد در غیر این صورت قابل پذیرش اولیه برای شرکت در مسابقه نمی باشد. 

به کلیه شرکت کنندگان گواهینامه حضور در مسابقه اعطا می گردد. 

جایزه تیم برگزیده: 5000000 ریال

مسائل دومین دوره همایش کشوری طبیعی دانان نوجوان

گروه A:

1-در سال 1906، فرانسیس گالتون در یک مسابقه مشاهده کرد که 800 کشاورزچگونه وزن حیوانات را حدس می زنند. در نهایت تعجب به طور متوسط حدس آن ها تا  8/0 ٪ وزن اصلی آنها درست بود. شانس به دست آوردن چنین مقایسه دقیقی چقدر است؟  پارامتر مهم و جالبی را که این اندازه گیری را می توان مستقیما انجام داد تعیین کنید و مشاهدات یک گروه که مقدار این پارامتر را می توانند حدس بزنند را بیاورید و بر روی نتایج آزمایشاتتان بحث کنید. 

9- تبخیر خورشیدی از آب دریا و یا استخراج نمک از معدن روش های معمول تولید نمک هستند(نمک طعام). روشی را پیشنهاد کنید برای استخراج نمک از یک منبع طبیعی و ظرفیت عملی و خلوص محصول بدست آمده از روش خودتان را تعیین کنید. مقدار نمک تولید شده از این روش را تعیین کنید.  

 11- تأثیر چگونگی نورهای مصنوعی مختلف را در رشد گیاه بررسی کنید. نقش طیف های نوری چیست؟

12-روش های ساده ای را برای تعیین خواص مهم شیر پیشنهاد دهید. برای پیشنهاد این تحقیق نیاز به مقایسه ترکیبات نمونه های شیرهای مختلف می باشد.

14- در سال 2013، پنج دانش آموزان جوان ادعا کردند که شاهی نمی تواند در نزدیکی دو روتر Wi-Fi رشد کند. جهت رد یا اثبات این ادعا این آزمایش را مجددا تحت شرایط کنترل شده ای مجددا تکرار کنید.

16- هنگامی که یک تکه کاغذ خیس می شود چروک می خورد. این پدیده را بررسی کرده و شرح دهید.

گروه B:

2- یک پدیده فیزیکی، بیولوژیکی و یا شیمیایی بسیار کند را که می تواند با استفاده از عکاسی زمان گریز ( time-lapse photography) مورد مطالعه وتجسم  قرار گیرد را پیشنهاد کنید. ویدئویی از این عکاسی تهیه کنید و نشان دهید.

3- آزمایش های جالبی را پیشنهاد داده و نشان دهید که در آن هابا استفاده ازآینه های بزرگ مقعر می توان  اشیاء مختلف راگرم و یا سرد کرد.

6- چرا برش های سیب پس از برش خوردن قهوه ای می شوند؟ سرعت این روند  را بررسی کنید و روشی را برای جلوگیری از قهوه ای شدن برش های سیب پیشنهاد دهید.

7-آیا یک گیاه کوچک می تواند  از میان بتن یا آسفالت به طور مستقیم به سمت بالا رشد کند؟

10- اگر هوای داخل یک لوله استوانه ای را که دو سرش باز است گرم کنیم ، لوله تولید صدا می کند. این پدیده را بررسی کنید.

15- وسیله ای را طراحی کنید و بسازید که ازرطوبت هوا آب به دست آورد.تعیین کنید که آب به دست آمده با دستگاه شما آیا برای نوشیدن مناسب است . چه مقدار آب ممکن است که در طول یک مبارزه علمی (SF ) یا حدود 1 ساعت بدست آورد؟

17- ماشینی بسازید که با آن بتوان در داخل یک ساختمان گردباد تولید کرد. خواص و پایداری این گردباد را بررسی کنید. آیا این ماشین قابل حمل می باشد تا بتوان آن را در2015 IYNT نشان داد؟

هر نفر فقط می تواند یک مساله از بین مسائل زیر را انتخاب کند:

مسائل اضافی دومین دوره همایش کشوری طبیعی دانان نوجوان

1- ماشینی بسازید که با انرژی باد حرکت  کند. 

2- آزمایش های جالبی را پیشنهاد داده و نشان دهید که در آن هابا استفاده ازآینه های بزرگ مقعر می توان  اشیاء مختلف را گرم و یا سرد کرد ( ساخت وسیله در هر مورد لازم است). (این مساله در گروه B  نیز آمده است)

4- وسیله ای را طراحی کنید و بسازید که ازرطوبت هوا آب به دست آورد.تعیین کنید که آب به دست آمده با دستگاه شما آیا برای نوشیدن مناسب است . چه مقدار آب ممکن است که در طول  حدود 1 ساعت بدست آورد؟(این مساله در گروه B  نیز آمده است)

5-  به وسیله یک شمع و لوله فلزی دو سر باز یک قایق بسازید که بتواند بر روی سطح آب با بیشترین سرعت حرکت کند .

problems2007 steamboat.jpg

 

 

 

 

 

بازدید 1743 بار
آخرین ویرایش در سه شنبه, 09 آذر 1395 08:08

تماس با ما

  
مؤسسه اندیشه های خلاق جوان آریایی خیابان شریعتی، خیابان ملک، پ 32 ، واحد 14
 
تلفن: 77507013,33909272-9821+

تلفکس: ۷۷۵۲۲۳۹۵-۹۸۲۱+

همراه: ۹۸۹۳۵۸۸۲۱۴۹۴+

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید,این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید,این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 تلگرام:http://t.me/AYIMI

ayimiinsta:اینستاگرام

آپارات:http://www.aparat.com/ayimi