مسابقه بین المللی فیزیکدانان جوانIYPT

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  

در سال 1979 مسابقه ای تحت عنوان مسابقه فیزیکدانان جوان توسط دانشکده فیزیک دانشگاه مسکو بنیان گردید که دانش آموزان دبیرستانهای مسکو در آن شرکت می کردند. در سال 1988 این مسابقه بین المللی گردید و کماکان در مسکو انجام می شد تا سال 1994 که در هلند برگزار شد و از آن به بعد کشورهای دیگر هر ساله میزبان این مسابقه گردیدند و تعداد آنها از 10 کشور در سالهای اولیه به 20 کشور تا سال 2003 رسید. مؤسسه اندیشه های خلاق جوان آریایی در سال 1390 میزبان بیست و چهارمین دوره این مسابقه، IYPT 2011، با حضور 22 کشور در تهران بود. این مسابقه بین المللی یک مسابقه تئوری و عملی در فیزیک است که دانش آموزان مقطع دبیرستان در قالب تیم های 5 نفره از کشورهای گوناگون به زبان انگلیسی به رقابت می پردازند. این مسابقات تحت نظارت فدراسیون جهانی فیزیک برگزار می گردد و در آن از هر کشور یک تیم شرکت می کند به شرط آنکه یک بار به عنوان ناظر در مسابقات شرکت کرده باشد. تیم هر کشور توسط مسابقات داخلی و قوانین داخلی که برگرفته از قوانین بین المللی است و با توجه به تعداد تیم های شرکت کننده قابل تغییر است، انتخاب می گردد. قوانین داخلی توسط نماینده این مسابقات در هر کشور و کمیته انتخابی از طرف ایشان قابل تغییر است. 

این کتاب توسط برنده جایزه نوبل در فیزیک ، پروفسور اوشروف از دانشگاه استنفورد، به امضاء رسیده است 

ساختار مسابقهIYPT

مسابقه بین المللی IYPT یک مسابقه تئوری و عملی در فیزیک است که نوجوانان در قالب تیم های 5 نفره از کشورهای گوناگون به زبان انگلیسی به رقابت می پردازند. این مسابقه تحت نظارت فدراسیون جهانی فیزیک برگزار می گردد. در مسابقه بین المللی IYPT از هر کشور یک تیم شرکت می کند و هر تیم (شامل 5 دانش آموز و 2 سرپرست) می باشد.هر مسابقه شامل 5 جدال فیزیکی( Physics Fight (PFاست که در هر جدال 3 تیم در هر کلاس به رقابت می پردازند.در طی هرPF که شامل سه مرحله است دانش آموزان نه تنها حل مسائل انتخابی از 17 مسئله را که تیم مقابل پیشنهاد می کند، ارائه می کنند بلکه خود مسائلی را نیز به تیم مقابل پیشنهاد می کنند. در مرحله اول یک تیم گزارشگر مسئله ای است که تیم حریف به اوپیشنهاد کرده است که می تواند قبول یا رد کند و طبق قوانین بین المللی در مسابقات IYPT تا 3 مسئله توسط تیم گزارشگر می تواند رد شود و بعد از آن امتیاز کسر می گردد. بعد از ارائه مسئله در مدت زمان معین، تیم رقیب تیم گزارشگر را به چالش می کشد. در آخرین مرحله تیم سوم با ارائه مفهوم مسئله، نقاط ضعف و قوت دو تیم رابررسی می کند. افرادی که عضو کمیته بین المللی IYPTمی باشند(IOC member) مسئولیت اجرای این مسابقه را در کشور خود دارند. محور اصلی این مسابقات ۱۷ سوال است  که این سوالات در سایت بین المللی مسابقات منتشر می شود و دانش آموزان فرصت دارند که به حل آنها بپردازند.  این سوالات جواب مشخصی ندارد و باز هستند و حل آنها مستلزم انجام آزمایشات فیزیکی و ارائه ی تئوری برای توجیه مشاهدات است.در نهایت تیم ها کار خود را به صورت پاور پویینت ارائه می دهند و تیم های دیگر آنها را به چالش می کشند. برای ارزیابی کار تیم ها از داورهایی دعوت می شود تا  درک آنها از فیزیک و کاری که انجام داده اند را بررسی کنند. سوالات این مسابقه هر سال در زمینه های مختلف مانند مکانیک، الکتریسیته و مغناطیس، اپتیک، ترمودینامیک، سیالات، صوت و …است که از کشورهای مختلف هر کسی که علاقه مند است می تواند سؤالات خو درا بفرستد.  کل این قوانین در سایت بین المللی IYPT موجود می باشد. (www.iypt.org, iypt.ir)

1. برگزاری مسابقه فیزیکدانان جوان ایران

Persian Young Physicists’ Tournament(PYPT)

مسابقه فیزیکدانان جوان ایران با نام PYPT توسط مؤسسه اندیشه های خلاق جوان آریایی هر ساله برگزار می شود تا برترین تیم انتخاب شده به مسابقات جهانی IYPT اعزام گردد. در مسابقه داخلی  تیم ها ی 3 تا 5 نفره در سه PF یا جدال فیزیکی به رقابت می پردازند ( قوانین PYPT، www.pyptonline.com/Regulation  ). تیم منتخب از بهترین افراد شرکت کننده در مسابقه با نظر کمیته علمی و اجرایی جهت اعزام به مسابقات جهانی AYPT/IYPT در کارگاه های آمادگی شرکت می کنند.

 مزایای برگزاری این مسابقه:

-  یادگیری علوم پایه از راه تئوری و عملی

-  یادگیری زبان تخصصی

-  هماهنگ شدن در یک کار تیمی

-  آشنایی با روش تحقیق

-دفاع از پروژه های علمی به زبان انگلیسی در مجامع بین المللی

- تمرین و بالا بردن اعتماد به نفس

- آشنایی با Body Language

-پر شدن اوقات فراغت با برنامه های علمی

-استفاده صحیح از اینترنت و برقراری گفتمان علمی

- آشنایی با زبان های برنامه نویسی بنابه ضرورت

2. مسایل PYPT

17 مسئله فیزیکی مسابقات IYPT که در روی سایت این مسابقات نیز قرار دارد از مسائل این مسابقه است.

3. هیئت داوران

گروه داوران از طرف کمیته علمی PEC و دانشگاه یا مؤسسه ای که در برگزاری این مسابقات همکاری دارند، معرفی خواهند شد و شامل حداقل 3 عضو در هر اتاق است.

4. قوانین PYPT

پایه قوانین مسابقه PYPT بر اساس مسابقه IYPT  می باشد که هر ساله با اندک تغییراتی از سوی کمیته اجرایی به مرحله اجرا در می آید و این قوانین هر ساله از طریق سایت مؤسسه اطلاع رسانی می گردد. 

حضور تیم ایران در مسابقات AYPT/IYPT

اولین حضور در IYPT 2007 ، بیستمین دوره مسابقه در کره جنوبی وAYPT اتریش

1386 نخستین دوره مسابقه PYPT با همکاری سازمان آموزش و پرورش شهر تهران و اعزام تیم منتخب به IYPT 2008 کرواسی

1387 دومین دوره PYPT با همکاری دانشگاه تهران و مجتمع شهید مهدوی و اعزام تیم منتخب به IYPT 2009 دانشگاه نانکای چین

1388 سومین دوره PYPT با همکاری دانشگاه صنعتی امیر کبیر و اعزام تیم منتخب به IYPT 2010 دانشگاه وین اتریش کسب مدال نقره

1389 چهارمین دوره PYPT با همکاری دانشگاه تفرش شرکت تیم منتخب در IYPT 2011  به میزبانی مؤسسه اندیشه های خلاق جوان آریایی با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و کسب مدال نقره

1390 پنجمین دوره PYPT با همکاری دانشگاه علم و صنعت و IYPT 2012  و اعزام تیم منتخب به آلمان  با کسب مدال طلای جهانی

1391 ششمین دوره PYPT با همکاری دانشگاه جامع علمی کاربردی فرهنگ و هنر تهران و اعزام تیم منتخب به IYPT 2013 دانشگاه Yuan Ze تایوان

حضور هر ساله در مسابقات AYPT  اتریش در دانشگاه مونتانا لئوبن

1392 هفتمین دوره PYPT در مرکز علوم و ستاره شناسی تهران 

1393 هشتمین دوره PYPT  در دانشگاه خوارزمی و اعزام تیم منتخب به YPT 2015 تایلند

1394 نهمین دوره PYPT در دانشگاه تهران و اعزام تیم منتخب به IYPT 2016  روسیه 

1395 دهمین سال PYPT و اعزام تیم منتخب به IYPT 2017 دانشگاه ملی سنگاپور

بازدید 5659 بار
آخرین ویرایش در سه شنبه, 11 آبان 1395 16:37
محتوای بیشتر در این بخش: مسابقه IYPT تایلند »

تماس با ما

  
مؤسسه اندیشه های خلاق جوان آریایی خیابان شریعتی، خیابان ملک، پ 32 ، واحد 14
 
تلفن: 77507013,33909272-9821+

تلفکس: ۷۷۵۲۲۳۹۵-۹۸۲۱+

همراه: ۹۸۹۳۵۸۸۲۱۴۹۴+

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید,این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید,این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 تلگرام:http://t.me/AYIMI

ayimiinsta:اینستاگرام

آپارات:http://www.aparat.com/ayimi